Sansürü Twitter’dan duyurdu
Sansürü Twitter’dan duyurdu

19 Şubat 2014 Çarşamba   07:51

Hükümet, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün “Birkaç sıkıntılı durum var, görüşlerimizi paylaştık bir yol bulmaya çalışıyoruz” diyerek onayladığı internet yasasında değişiklik yapılacak. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Meclisteki muhalefet partilerin grup başkanvekilleriyle görüştü.

Bakan Elvan, MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi ve BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan’ı ziyaret etti. Muhalefet partileri gerekli çalışmayı yapıp cevap vereceğini Evan’a iletti. İnternet düzenlemesi Torba Kanun (AFAD yasası) içinde verilecek bir önerge ile Genel Kurul’dan geçirilecek.

TRAFİK BİLGİLERİ SINIRLI

Yeni düzenlemede kullanıcı trafik bilgileri ve abone kimlik bilgileri iki yıl saklanacak ancak trafik bilgileri tanımı sınırlandırılacak. Trafik bilgileri URL değil, IP bazında olacak. Bir arama motorundan (örneğin Google’dan) bir siteye girildiği zaman, girilen siteler değil sadece o arama motoruna girildiği arşivlenecek. Bakan Lütfi Elvan, “Trafik bilgilerinin mahkeme kararı olmaksızın TİB başkanına verilebileceği eleştirileri vardı. TİB Başkanı mahkeme kararı olmadan trafik bilgilerine erişemeyecek. Trafik bilgilerine kısıtlama getiriyoruz” dedi.

MAHKEMEYE BAŞVURACAK

Yeni düzenleme ile TİB Başkanı’na 4 saat içinde erişimi durdurma yetkisi için yeni bir şart getiriliyor. Bakan Elvan, “TİB Başkanınca alınan engelleme kararının mahkemeye götürülemediği yönünde eleştiri vardı. Artık TİB Başkanlığı engelleme yapar yapmaz 24 saat içinde mahkemeye başvuracak. O sorun çözülecek” diye konuştu.

Sıkıntılı noktalar vardı

MACARİSTAN’DA internet yasasını değerlendiren Abdullah Gül şunları söyledi: “Bu yasada iyi noktalar hiç konuşulmuyor. Bu iyi şeyler iki sene önce olsaydı milletvekillerine, bir genel başkana yapılan şantajlar önlenebilirdi. İnsanın onurunu koruyacak güzel şeyler var ama 1-2 sıkıntılı nokta da var.” Türkiye’ye dönen Gül, yasayı onayladı. Gül internet onayını Twitter’dan attığı şu tweet’lerle duyurdu: “Bir süredir gündemdeki internet yasası hakkında yoğun mesajlar gönderiyorsunuz. Mesajlarınızda özellikle iki husus üzerinde itirazlar ilettiniz. Bu iki noktaya ilişkin sakıncaların esasen ben de farkındaydım. Nitekim, Hükümetimizle temasa geçip bu iki noktaya ilişkin düşüncelerimi paylaşmış ve bunların düzeltilmesini istemiştim. Memnuniyetle görüyorum ki iki maddeyle ilgili kaygılar yarın yeni bir yasal düzenlemeyle giderilecek. Bu düzenlemenin süratle gerçekleşmesine fırsat vermek için Macaristan'dan döner dönmez önümdeki yasayı onayladım.” Öte yandan Gül’ü protesto eden kimi takipçileri onu unfollow etmeye başladı.

Budapeşte hatırası

İKİ günlük resmi ziyaret için Macaristan’a giden Cumhurbaşkanı Abdullah Gül dün gerçekleştirdiği kültürel ağırlıklı temaslarını tamamlayarak Türkiye’ye döndü. Cumhurbaşkanı Gül ve eşi Hayrünnisa Gül, dün sabah Budapeşte’de bulunan Galiçya Türk Şehitliği’ni ziyaret ederek dua etti. Sonrasında Gül Baba Türbesi’ni gezen Cumhurbaşkanı Gül ve eşi, Macaristan’dan ayrılmadan önce Gellert Tepesi’ni gezdi. Şehri hakim bir tepeden bir süre seyreden Gül, kendisini takip eden gazetecilerle de hatıra fotoğrafı çektirdi.Sayfa Adresi: http://istegundem.com/haber/Sansuru-Twitter-dan-duyurdu-/48395