Yeni devremülk vurgunu ortaya çıktı
Yeni devremülk vurgunu ortaya çıktı

20 Şubat 2014 Perşembe   08:31

Başbakanlık İletişim Merkezi (BİMER) ve Emniyet'e gelen şikâyetler, "devremülkte paralel vurgununu" gözler önüne serdi.

 Dini bir televizyon kanalındaki doğrudan satış reklamında tanıtılan devremülk konutlarını satın alan vatandaşlar isyan etti. Parasını ödedikleri halde 1.5 yıldır devremülk tapusunu alamayan vatandaşlar, satış yapan şirkette muhatap bulamadı.

TAPU PARASINI ALDILAR

İzmir'de Maliye çalışanı olan Ahmet Ayas, 2012'de cemaate yakın televizyonda gördüğü bir reklam üzerine Kızılcahamam'da Anatolia Termal Tatil Köyü'nden devremülk almak için müracaat ettiğini belirtti.

Şikâyetini SABAH'a anlatan Ayas, şunları söyledi: "2.9.2012'de kredi kartımla peşin olarak 4 bin 250 lira ödemeyi MNT Çağ Devre Tatil ve Devre Mülk İnşaat şirketine yaptım. Teslimatın da Aralık 2013'te yapılacağı söylendi. Ancak teslimat yapılmadı. Bunun üzerine İzmir'den Ankara'ya sözleşmedeki adrese gittim. Ancak muhatap bulamadım. Daha sonra 'tapu masrafı olan 750 TL'yi yatırın tapunuzu göndereceğiz' dediler. Bunu da yatırdım. Ortada ne tapu ne de muhatap var. Emniyet'e ve Kızılcahamam Belediye Başkanı'na da mektup yazdım. Bu firmanın Asya Finans'la da bağı olduğu ifade ediliyor."

Aynı şirkete para ödeyen başka bir vatandaş ise BİMER'e yaptığı şikâyette şöyle dedi: "TV kanalında reklamı görüp devremülk aldım. Ancak iki ay sonra şirketin telefonlarına dahi ulaşamadım. Tapu harcını gönderdim. Reklamı yapan kanalı aradım. 1.5 yıldır paramı alamıyorum. Noterden avukatım aracılığıyla ihtarname çektim. Hem dindarız diyeceksiniz hem de üç kuruş birikimimize el koyacaksınız." Kanal yetkilileri ise 'şirketi arayın' diyor.

SATIŞLAR BİR YILDA YÜZDE 95 ARTTI

Son yıllarda devremülk satışlarında adeta patlama yaşanıyor. Sadece İstanbul'da devremülk satışı 1 yılda yüzde 95 arttı. Bu oran Ankara'da 90, İzmir'de 120, Yalova'da ise 128. Talepte yaşanan bu yoğunluğu fırsat bilen bazı şirketlerin ise hayali satış yaptığı bazılarının da verdikleri sözleri tutmadıkları ortaya çıktı.

Hazal Ateş/sabahSayfa Adresi: http://istegundem.com/haber/Yeni-devremulk-vurgunu-ortaya-cikti/48419