Çinli dev madeni Türkiye'de buldu
Çinli dev madeni Türkiye'de buldu

20 Şubat 2014 Perşembe   08:54

Çin'in en büyük bakır şirketi Xiangxi, ilk küresel yatırımını Türkiye'ye yaptı. Çinli şirket, 65 milyon dolar vererek Nesko Metal'e ortak oluyor

 Önümüzdeki dönemde küresel ekonominin lokomotifi olacağı belirtilen Çin, sanayide ihtiyaç duyduğu madenleri arayışa çıktı.

Afrika'da kömür, petrol, doğalgaz gibi alanlarda yatırımlarını hızlandıran Çin, Avrupa'ya yakın olmak için rotasını Türkiye'ye çevirdi. Çin'in en büyük bakır üreticisi Xiangxi Copper, yurtdışındaki ilk yatırımını Türkiye'de yapma kararı aldı.

Yıllık 1.1 milyon tonluk bakır üretimiyle dünyanın 5'inci büyük şirketi unvanını da elinde bulunduran Xiangxi Copper, İstanbul merkezli Nesko Metal'e ortak oluyor. Çinli şirket, Nesko Metal'in yüzde 50'sini almak için 65 milyon dolarlık bedel ödeyecek. Geçen yılı 30 milyar dolarlık ciro ile kapatan, Çinli şirketin 34 bin çalışanı var. Xiangxi, altın ve gümüş üretimi de yapıyor.

DÜNYA 4'ÜN CÜSÜ OLACAK

Çinli bakır devinin satın aldığı Nesko Metal'in, Türkiye dışında Arnavutluk'ta da üretimi bulunuyor. 2008'de faaliyete başlayan Nesko Metal'in, Arnavutluk'ta sahip olduğu Beralb SHA şirketiyle birlikte yıllık 50 bin ton bakır konsantre üretimi var. Şirketin Nesko'yu almasıyla dünya sıralamasında 4'üncülüğe çıkacağı belirtiliyor. (Kerim Ülker/sabah)Sayfa Adresi: http://istegundem.com/haber/Cinli-dev-madeni-Turkiye-de-buldu/48421