AKP’de ‘abla’ korkusu
AKP’de ‘abla’ korkusu

21 Şubat 2014 Cuma   07:48

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 30 Mart yerel seçimlerine yönelik cemaati kastederek “kapınıza ablalar gelebilir” çıkışının perde arkası belli oldu.

Partisinin grup başkanvekilleri ve milletvekilleriyle bir araya geldiği kahvaltıda cemaatin kapı kapı dolaşarak “AKP yüzde 30 oy oranının altına düşerse dershaneleri kapatamaz” propagandası yaptığı konuşuldu. Bunun üzerine harekete geçen Erdoğan, yerel seçimin sonucuna göre gündeme alıp almamayı kararlaştıracağı dershane düzenlemesini jet hızıyla TBMM’ye gönderdi.

Erdoğan, geçtiğimiz günlerde yaptığı konuşmada da seçmenlerine “Bu ülkenin teşkilatına paralel, var ya bir paralel yapı. Onu öğrendiniz değil mi? Olur ya sizin de kapınızı gelip çalabilir. Bazı bayanlar gelebilir. Bazı ablalar gelebilir. Onlara şunu söyleyin, biz halimizden memnunuz, ülkemizde olanları görüyoruz, eğer sizin de kendinize güveniniz varsa partinizi kurun da öyle ortaya çıkın deyin” şeklinde seslenmişti.

YASALARA “ACİL” KODU

“Kapı çalan ablalar” argümanının altından Erdoğan’a ulaştırılan istihbaratlar çıktı. Cemaatin, yerel seçim öncesi AKP’ye yönelik etkili bir kampanya yürüttüğü, ev ziyaretleri, mahalle toplantıları ile “muhafazakar seçmen” üzerinde etkili olmaya çalıştığı yönündeki bilgiler ve yerel seçimlerde gözle görülür bir oy kaybı ihtimali, kritik yasaları öne çektirdi. Özel yetkili mahkemeleri kaldıran yargı paketi sonrası 28 Şubat’ta tatile girmeye hazırlanan Meclis’in gündemi birden bire ağır yasalarla yoğunlaştı.

Yargı paketinin ardından dershaneleri kapatacak tasarı, MİT yasasını baştan sona değiştiren ve teşkilata olağanüstü yetkiler veren tasarı, internet yasaklarına eklenen düzenlemelerin bulunduğu torba yasa teklifi Meclis Genel Kurulu’nun gündemine gelecek. Takvimin sıkışık olması ve gelecek yasalara muhalefet partilerinin itirazı göz önüne alınınca, Meclis kapanana kadar hem yoğun hem de oldukça gergin bir yasama süreci yaşanacak.

Öte yandan milletvekilleri ile gruplar halinde kahvaltılı toplantıda buluşan Erdoğan, en çok AKP’li vekillerin “paralel yapı” sorularıyla karşılaştı. Erdoğan’ın milletvekillerine “Paralel yapı oyumuzun düşeceğini söylüyor ama inanmayın, merak etmeyin, iyi durumdayız. Paralel yapıyla mücadelemiz sürecek. Çok çalışın” dediği öğrenildi.

“Taslağı çok iyi inceledik, ucu açık ifadeler var”

ÖZEL Dershaneler ve Özel Öğretim Kurumları Birliği Derneği (ÖZDEBİR) Başkanı Faruk Köprülü, yarın komisyonda görüşülmesi beklenen dershanelerle ilgili düzenlemeye karşı destek için MHP’nin kapısını çaldı. MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural’ı makamında ziyaret eden Köprülü, dershanelerin kapatılmasını içeren taslağı çok iyi incelediklerini ve taslakta ucu açık olan, kesin olmayan birçok ifade bulunduğunu söyledi.

Dilek Gedik/TarafSayfa Adresi: http://istegundem.com/haber/AKP-de-abla-korkusu-/48424