İnternete giren herkes fişlenecek
İnternete giren herkes fişlenecek

21 Şubat 2014 Cuma   08:00

Köşk'ün isteğiyle değiştirildiği söylenen internetteki trafik bilgileri için siber suçlar şartı getirildi. TİB Başkanı, siber suç şüphesiyle istediği herkesin son iki yıl içinde hangi sitelere girdiğini takip edecek

İnternet yasaklarına eklenen yeni düzenlemelerden biriyle hacker avına “siber güvenlik” kılıfı getirildi. Geniş yetkilere kavuşan Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB), “siber güvenlikle” ilgili tüm bilgileri isteyebilecek.

Özellikle Gezi olayları sırasında Redhack adlı hacker grubu tarafından başta Emniyet Genel Müdürlüğü olmak üzere çok sayıda kamu kurum ve kuruluşunun resmi internet siteleri hacklenmiş ve elde elden bilgiler yine sosyal paylaşım siteleri aracılığıyla kamuoyuyla paylaşılmıştı.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edilen torba teklife verilen önergelerle eklenen düzenlemelerle internet trafik bilgilerine sınırlama getirildi. Buna göre, trafik bilgisini, taraflara ilişkin IP adresi, verilen hizmetin başlama ve bitiş zamanı, yararlanılan hizmetin türü, aktarılan veri miktarı ve varsa abone kimlik bilgileri oluşturacak.

Bunun yanı sıra internet trafik bilgisi ancak bir suç soruşturması veya kovuşturması kapsamında mahkemelerce talep edilmesi halinde TİB Başkanlığı tarafından içerik sağlayıcısı, yer sağlayıcısı veya erişim sağlayıcısından alınarak verilecek.

Ancak buna karşın TİB’in siber güvenlikle ilgili bilgileri ve mahkemelerce talep edilen trafik bilgilerini isteyebilme yetkisi dikkat çekti. Önergenin sahibi AKP’li Sadi Süreyya Bilgiç, “Devlet kurumlarının karşı karşıya kalabileceği sanal saldırılarla ilgili bir düzenleme. Bu saldırıların tespiti için yapıldı” diye konuştu.

Dilek Gedik/TarafSayfa Adresi: http://istegundem.com/haber/Internete-giren-herkes-fislenecek-/48427